Bylo nás Pět

17. ledna 2013 v 7:00 |  Spisovatelé a jejich díla
Vypravěčem je Petr Bajza, chlapec, který kamarádí se čtyřmi dalšími kluky a společně zažívají různá dobrodružství. Péťovi rodiče vlastnící koloniál mají ještě dvě děti a to malou Mančinku a nejstaršího Láďu. Žije u nich služka, kterou Péťa přezdívá Rampepurdou a dost často se s ní škádlí. Hlavními postavami jsou však, kromě Petra, hlavně jeho kamarádi Čeněk, Tonda, Pepek, Eda a také Eva. Všichni tajně chodí do oblíbeného biografu, chtějí si také ochočit vosy, plánují dobrodružné cesty do cizokrajných míst, válčí s nepřátelskými Ješiňáky a Habrováky a chodí se koupat k rybníku. Kniha vypráví i o příjezdu cirkusu a nakonec také o Péťově nemoci, během které se mu zdá, že mu rodiče pořídí slona Jumba, se kterým odjel do Indie. Jeho sny jsou díky nemoci tak živé, že je přesvědčen, že jeden z jeho kamarádů, Pepek Zilvar z chudobince, si má brát indickou princeznu. Nakonec se z nemoci naštěstí vzpamatuje.

Úryvek z knihy (s. 28)
My jsme se divili a pravili jsme: "Nehoupej nás," ale Éda se dušoval, že je to prauda. A pravil, že jednou šel pan Fajst kolem Štverákova krámu a rávě se natrefil k tomu, že ti dva psové kradli, a pravil: "Tohle je mi pěkná věc." Načež šel ihned ke Kemlinkom a pavil, pěkné věci jsem viděl, pane Kemlink.
Pan Kemlink pravil: "To není prauda, pane Fajst, náš Pajda není takový, aby kradl, to by vypadalo, že mu nedáme najíst." Ale pan Fajst jináč nedal, pročež mu pan Kemlink pravil, že pan Fajst závidí psům buřty, jelikož by je nejraději sežral sám.
Pan Fajst děsně zčervenal a pravil: "To mám za svou dobrou vůli," a šel pryč.
A tak jsme šli a porád si povídali a Pajda věděl, že mluvíme o něm, a skákal a silně štěkal a točil se dokola a my šli k Jirsákom. Pan Jirsák měl brejle a šil čepice a pravil: "Pěkně vítám, mladí páni!" a už nic neříkal. Pajda si k němu čuchl a vrtěl ocáskem a pan Jirsák pravil: "Ty kluku špatná!" a usmál se.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama