Kůň divoký

8. června 2012 v 12:00

Mustang

Mustang je název zdivočelých koní v USA, kteří se v přírodě poprvé objevili v 16. století. Jsou to potomci španělských koní dovezených do Ameriky dobyvateli. V této době se jistý počet těchto koní utekl ze zajetí nebo byli do přírody vypuštěni a zvířata si pak vytvořila stáda. Mustang odvozuje své jméno od slova mesteth což znamená ,, stádo" nebo ,,skupina koní".
Po celá staletí bylo do volné přírody vypouštěno nebo ze zajetí unikalo mnoho různých plemen a typů. Koně vytvářeli stáda.
Existuje důkaz, že těžší typ je pravděpodobně odvozen z původních dělostřeleckých a kočárových koní, kteří utekli běhěm bitvy, a usuzuje se, že tito koně mají svůj původ ve východofríském koni, o kterém se ví, že byl oblíbený v armádě. Kdysi bylo mustangů v přírodě velké množství, které způsobilo až ničení pastvin pro domácí zvířata. Za této situace vznikl nahodilý systém lovu mustangů, kteří jsou zabíjeni pro maso pro zvířecí domací mazlíčci nebo pro lidskou potřebu. Rozsáhlé a protiprávní zabíjení mustangů vedlo k velkému snížení počtu zvířat a tato situace pokračovala až do roku 1971, kdy byl vydán první zákon týkající se kastrace mustangů.

Mustangové dnes používají federální ochrany a na jejich spokojený život dohlíží i organizace BLM- Bureau for Land Management. V roce 1973 byl zahájen kontroverzní program ,, Adoptujme koně", o kterém si mnoho lidí myslí, že pomohl zvládnout počty mustangů. Věří se, že obecný standart mustangů se zlepšuje prostřednictvím správy BLM. Slabší hřebci se ze stád eliminují a život se stádem je umožněn pouze kvalitnějším zvířatům. Mezi mustangy existuje velká rozdílnost fyzických rysů v důsledku působení životních podmínek během jejich zdivočelého způsobu života.

Mustangové však stále vykazují charakteristické znaky původních španělských koní, především španělský typ hlavy s klabosým profilem. Koně obvykle mají krátký krk a poněkud strmou lopatku, nevýrazný kohoutek, krátký hřbet a špatně utvářené, ale silné končetiny. Stejně jako všechna zdivočelá zvířata mají i mustangové rebelantskou a nezkrotnou povahu, i když zkušeným zacházením se mnozí ochočí tak, že jsou z nich dobří jezdečtí koně. Jejich kohoutková výška je od 14 do 15 hh ( 140-150 cm). a zvířata mohou mít libovolnou barvu srsti.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rasaavsechnooni rasaavsechnooni | 3. srpna 2012 v 19:46 | Reagovat

Hezkej blog nejvíc se my líbí článek o těch mustangách :-)

2 AStemIssuemi AStemIssuemi | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 1:30 | Reagovat

The ED caused by that surgery may be either temporary or permanent.  Use these circumspectly however, since they may lower blood glucose levels, which can be an undesirable effect in males whose glucose levels are properly balanced.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama