Komiksový hit Spiderman

31. května 2012 v 14:22

Spiderman

Asi ho ani nemusím představovat Spiderman je jednou z nejslavnějších komomiksových postav. Poprvé se objevil v roce 1962 díky ultra super borci jménem Stan Lee, chlápkovi, který tvořil ty nejslavnější hrdiny světa: Hulka, Thora, X-Meny, Fantastic Four, Darevila, Silver Surfera, Iron Mana a spoustu dalších. A stejně jako oni i Spiderman byl v té době odvážný experiment. Jednak nebylo zvykem, aby hrdinové byli hrdinové ještě nezletiletí. Teenagři mohli svalnatým hrdinům pomáhat, to ano, mohli pobíhat v barevných trikotech a mít veselé poznámky.... Ale že by bojovali sami? To ani náhodou. A pak.... udělat hrdinu podle pavouka? Jednoho z nejméně oblíbených tvorů světa? To už rovnou mohl Stan Lee přijít s Kryso-Manem, Štěnico-Manem či Nudleznosu-Manem.

Provinilý hrdina

A jako by to nestačilo, byla tu ještě jedna velká změna: Hrdinové doby byli čistě hrdinové. Jejich hlavním posláním a smyslem života byl boj se zlem spíše z pocitu viny. Jeho hlavními problémy jsou prázdná kapsa, holky ve všech podobách a velikostech, otravní spolužáci, veřejné mínění i příliš starostlivá tetička May. Čili věci, se kterými se mohl každý čtenář ztotožnit. A čtenář se také se Spider-Manem ztotožnil a sledoval ho na každém kroku téměř padesát let. Během té doby Peter Parker ( jak zní občanské jméno Spider-Mana) stihl přijít o lásku svého života Gwen Stacyovou, stát se uznávaným fotografem, oženit se s Mary-Jane Watsonovou, vyměnit barevný kostým za černý ( ten se ale ukázal být mimozemským symbiontem, který měl vlastní hlavu a stal se nakonec Spider-Manovým velkým protivníkem Venomem) a zase zpátky. Stihl mít vlastního klona, stát se členem týmu Avengers i Fantastic Four... a samozřejmě , porazit neuvěřitelnou spoustu záporáků.

Proti plechovce

Většina Spideyových prodtivníků se rekrutuje ze zvířecí říše. Tedy, ne, že by proti němu bojovali zdivočelí holubi, ale mezi jeho soupeři se často objevuje zvířecí motiv. je tu Lizard ( jetštěr), Dr. Octupus ( chobotnice), Vulture ( sup),
či Chameleon ( chameleon) či Scorpion ( štír). Je to ostatně celkem logické. Když mimozemšťan Superman bojuje proti útočníkům z vesmíru a mírně psychopatický Batman boje proti velkým psychopatům, tak s kým by bojoval hrdina, který získal sílu díky radioaktivnímu pavoukovi? S obřími plechovkami postřiku proti hmyzu? Ovšem tři Spepider- Manovi nejlavnější protivníci nejsou inspirováni zvířaty.

Trojce ultranepřátel

Máme tu i démonického Green Goblina ( čili Normana Osborna), šíleného podnikatele, který si zničení Spiderma-mana vzal svůj životní úkol... A právě on stojí za smrtí Gwen Stacyové ( nové detaily o téhle slavné události si můžete přečíst v právě vycházejícím komiksu Spider-Man: Hříchy minulosti). Dalším slavním soupeřem je silně zubatý mimozemský požírač mozků venom( momentálně ve služnách dobra- tak trochu), který v dobách největší slávy spojoval hned dvě bytosti, které měly na Parkera pifku- ato mizemský kostím zahořsklého novináře Eddiho Brocka. A samozřejmě nesmíme zapomenout na J. Jonaha Jamesona .Dříve šéf novin pro které Peter Parker pracoval, a momentálně starostu New Yorku, který viní Spideyho ze všeho, co se na světě událo. Od stávky popelářů až po hladomor v Africe.

Stále v akci

Spiderman je vychází už skoro padesát let a pořád neztrácí na své popularitě. Proč? Prostě ho člověk nemůže mít nerad. Je to outsider, se kterým všichni zametají a který je i přes své superschopnosti pořád až po uši v problémech. Má smysl pro humor, nadhled .... ale i přesto bere své poslání vážně. Můžeho srazit na kolena, ale pokaždé zase vstane. Neváhá riskovat svůj život, aby pomohl ostatním. Parkrát už se ocitl na pokraji absolutního zhroucení, ale vždycky to dokázal překonat. A i když není z hrdinů nejsilnější, když je to nutné, tak dokáže neuvěřitelné věci. I přesto je to pořád smolař, který je novinami označován za zločince, přítelkyněmi za švorcového troubu, tetičkou May za malé dítě a i kolegové superhrdinové by mu chvílemi nejraději zakroutili krkem. Je prostě sympaťák....

Moderní Spider-Man

Spider-Man vychází u nás hned v několika podobách. U Egmontu vychází Velkolepý Spider-Man, verze určená mladším čtenářům. Nakladatelství Netopejr vydává v řadě Comiksové legendy černobílé příběhy jeho začátků, Peter Parker chodil na školu, byl pořád na mizině a randil s Gwen Stacyovou. A Crew vydává jak klsické příběhy slavných autorů ( Utrpení a Poslední Kravenův lov), tak řadu, která vynesla Spider-Mana zpátky na vrchol, řadu psanou legendárním J.M. Straczynskim, řadu která začíná knihou příhodně nazvanou Návrat. A brzy by se měl u nás objevit další Spider-Man. Tentokrát přímo ultimátní. O co jde? když mají staré komiksy svůj půvab, nejsou čtením pro každého. V době,kdy začal Spider-man vycházet poprvé, byla vrcholem techniky barevná televize. I uvažování a chování lidí bylo jiné než dnes. A proto se šéfové nakladatelství Marvel odhodlali k radikálnímu kroku. Angažovali nejslavnější komiksové scénáristy, vzali ty nejslavnější hrdiny a vytvořili pro ně alternativní vesmír, kde začali vyprávět jejich příběhy od prvního sešitu. Znovu a moderně. Ten vesmír nesl označení ,,Ultimate." A tak vznikl Ultimate Spider-Man verze odehrávající se v naší realitě, kde se esemeskuju, fabookuje, twitruje a svět je vůbec modernější ( a taky drsnější). I hrdinové jsou mnohem mladší a chovají se podle toho. Komiksoví fandové rychle zjistili, že nedostali remake. Dostali opravdu alternativní verzi.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama