Graffiti

31. května 2012 v 20:27 |  Moje slohové práce

Graffiti : vandalismus nebo moderní forma umění

Současnost nám přináší mnoho nového a zajímavého. Lidé jsou velice vynalézaví a tvořiví. O tom se můžeme přesvědčit v mnoho oblastech, zejména v umění. Každý z nás bere jako umění něco jiného. Důležité je, jestli v určité oblasti najde člověk zalíbení. V současné době jsou velice populární graffiti. Pro někoho znamenají druh určitého umění, pro jiného jsou znakem vandalismu.
Graffiti je druh výtvarného projevu ve veřejném prostoru. Pracuje se technikou nanášení barev, často ve formě spreje nebo fixy. Můžeme se setkat i s technikou škrábání nebo leptání. Graffiti se stalo jedním z původních pilířů kultury Hip hopu, která je označována jako kultura protestu. Ve všedním životě se s graffiti setkáváme běžně, hlavně ve městech. Je to tzv. městský folklór ulice.
Dříve se za výtvarnou práci ve veřejném prostoru považovaly jeskyní malby. Novodobé graffiti ale nenajdeme v jeskyních. Jejich původ je spojen s New Yorkem v období konce 60. let. Novodobé graffiti jsou k vidění, dá se říci, kdekoliv. Na starých, ale i na nových domech, mostech, dopravních prostředcích atd. Tady nastává problém. Jsou graffiti na domě cizího člověka pořád umění? Pro tvůrce určitě ano, majitel domu může být a také často je jiného názoru. Pokud nemá stejný vkus pro umění jako tvůrce díla, bere graffiti spíše jako vandalismus.
Na závěr snad mohu jen dodat, že milovníci graffiti by se své záliby určitě vzdávat neměli. Mnoho nadšenců říká, že je to jako droga. Svá díla by ale měli zveřejňovat na vyhraněných místech, kde nenarušují cizí majetek. Určitě by se dočkali většího obdivu a pochopení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama