Populární obvod

5. dubna 2012 v 13:51

K letnímu táboru patří také bojové hry a posílání zpráv napsaných Morseovou abecedou. Nácvik morseovky usnadní jednoduché pípátko, které si snadno postaví i začínající elektronik.
Základní potřeby:
  • integrovaný obvod NE555 s objímkou
  • elektronické součástky podle rozpisu
  • piezoelektrický měnič nebo reproduktorek
  • krabička
  • plochá nebo devítivoltová baterie
Konstrukce přístroje:
Už přes dvacet let se na stránkách elektronických časopisů objevují náměty na využití jednoho z nejpopulárnějších integrovaných obvodů, který má označení NE555. Tento obvod se nejčastěji používá ke konstrukci astabilních nebo monostabilních multivibrátorů. Jsou to například různé generátory signálů a časové spínače.
Pro zapojení je vhodné použít odřezek tzv. univerzálního plošného spoje, na kterém jsou vyleptány vodivé dráhy, vývody elektronických součástek se vkládají z opačné strany a připájí k plošnému spoji. Rozvržení součástek na destičce si necháme raději navrhnout zkušenějším kamarádem.
Číslování vývodů integrovaného obvodu začíná u malé prohlubně v jeho plastovém pouzdře, napájecí napětí může být v rozmezí 3 až 15 V. Na výstupu použijeme buď miniaturní reproduktorek s impedancí aspoň 16 ohmů, telefonní sluchátko nebo piezoelektrický měnič známý např. z digitálních hodinek nebo budíků. Všechny odpory a kondenzátory jsou v miniaturním provedení.Po propojení všech součástek podle schématu a náčrtu zasuneme do objímky integrovaný obvod, připojíme baterii a vyzkoušíme funkci přístroje. Pozor na správné pólování baterie!
Odběr pípátka je jen několik miliampérů, takže k jeho napájení můžeme použít i malou devítivoltovou destičkovou baterii a přístrojek zabudovat do malé plastové krabičky.
K výstupním zdířkám připojíme ohebnou dvojlinkou tlačítko, kterým v rytmu morseovky přerušujeme napájení přístroje jako telegrafním klíčem. Hodnoty všech použitých součástek najdeme na schématu zapojení.
V našem pípátku je obvod NE555 zapojen jako astabilní multivibrátor a je zdrojem tónů o frekvenci kolem 1500 Hz. Změnou kapacity kondenzátoru C nebo odporů Ra, Rb však můžeme nastavit i jinou frekvenci pískání. Když zapojíme místo odporu Ra potenciometr, můžeme frekvenci zvuku měnit plynule. Pro frekvenci kmitů (v kHz) totiž platí vztah
1
f = ----------------------------
0,7 . C . (Ra + Rb)
V tomto vzorci dosazujeme kapacitu v mikrofaradech, odpor v kiloohmech.
O barevných proužcích a morseovce:
Až budete nakupovat v radioamatérské prodejně potřebné součástky, dostanete v sáčku také čtyři malé válečky s barevnými proužky. Jsou to rezistory (odpory) a barevné proužky vyznačují velikost jejich odporu podle následující tabulky:
BARVAABCnásobektolerance
černá00011%
hnědá111102%
červená222100
oranžová3331 k
žlutá44410 k
zelená555100 k0,50%
modrá6661M0,25%
fialová77710 M0,10%
šedá8880,05%
bílá999
zlatá0,15%
stříbrná0,0110%
Některé odpory mají na obvodu čtyři proužky, jiné mají proužků pět.
V prvním případě první proužek značí hodnotu ze sloupce A, druhý proužek hodnotu ze sloupce B, třetí proužek je násobek a čtvrtý je tolerance. Například odpor s proužky v pořadí zelený, modrý, žlutý a zlatý má odpor o velikosti 560 kiloohmů s tolerancí 5%.
U pětiproužkového kódu jsou využity všechny proužky z tabulky, takže např. odpor s proužky červený, oranžový, fialový, černý a hnědý má odpor o velikosti 237 ohmů, tolerance 1%.
Morseovku představil veřejnosti jako nový způsob kódování zpráv Samuel Morse (1791 - 1872) dne 4. září 1837. Tento kód je tvořen skupinami jedno- až čtyřčlenné posloupnosti teček a čárek. Všech možných posloupností je celkem 30, ale anglická abeceda má pouze 26 písmen. Zbývající čtyři posloupnosti se využívají pro zápis písmene ch a tří přehlasovaných samohlásek (v němčině). Pro zápis číslic a některých dalších znaků se používají pětičlenné posloupnosti. Pro větší přehlednost při zápisu na papír vyznačujeme mezery mezi písmeny jednou svislou čárkou, mezi slovy dvěma.
.... / --- / -.. / -. / . // ..- / ... / .--. / . / ---- / ..- //
.--. / .-. / .. // ..- / -.-. / . / -. / .. // -- / --- / .-. / ... / . / --- / ...- / -.- / -.-- //
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama