Otázky a odpovědi

1. dubna 2012 v 12:44 |  Pokusy ve Fyzice
OTÁZKY A ODPOVĚDI
Elektrické obvody spojují elektrárny s domácnostmi a továrnami v celé zemi, elektrický obvod tvoří i koleje a troleje tramvají a elektrických lokomotiv, jednoduchý elektrický obvod ti může pomoci při opakování násobilky nebo anglických slovíček.
Základní potřeby:
  • překližková deska, laťka
  • 20 mosazných šroubků s maticemi
  • vodiče
  • malá žárovka 3,5 V s objímkou
  • plochá baterie
  • karty s otázkami
Sestavení pomůcky:
V překližkové desce vyvrtáme dvě rovnoběžné řady otvorů, zasuneme do nich mosazné šroubky a upevníme je maticemi. Na přední stěnu přišroubujeme objímku žárovky a dvě zdířky. Zdířky a žárovku spojíme vodičem a připojíme k nim dva delší ohebné vodiče (lanka) s banánky na jednom konci. Při vzájemném dotyku banánků se musí žárovka rozsvítit.
Připravíme si karty z kladívkového papíru, na každé napíšeme v levém sloupci 10 otázek, v pravém v přeházeném pořadí 10 odpovědí. Na zadní stěně spojíme šroubky sloupce otázek se šroubky správných odpovědí kousky vodičů, uchycených ke šroubkům maticemi. Kartu s otázkami uchytíme k desce kolíčkem na prádlo.
Zkoušený kamarád se dotkne jedním banánkem šroubku u otázky a druhým se dotkne šroubku u odpovědi, která je podle jeho mínění správná. Odpoví-li správně, žárovka se rozsvítí, protože spojovací vodič na zadní straně desky uzavře elektrický obvod. Po čase bude třeba změnit pořadí odpovědí změnou propojení šroubků a připravit nové zkoušecí karty.

Elektrický obvod:
Nejjednodušší elektrický obvod je tvořen zdrojem (v našem případě plochou baterií), spotřebičem (zde je jím malá žárovka) a spojovacími vodiči. Správným propojením šroubků otázky a odpovědi začne obvodem procházet elektrický proud a rozsvícená žárovka signalizuje správnou odpověď. V praxi se používají i mnohem složitější elektrické obvody, jejich jednotlivé prvky mohou být zapojeny např. sériově nebo paralelně. Při stavbě našeho zkoušecího stroje se naučíme sestavovat jednoduché elektrické obvody.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama