Zdroj pro naše pokusy

26. března 2012 v 20:52 |  Pokusy ve Fyzice

Pro pokusy s různými elektrickými obvody potřebujeme vhodný zdroj elektrického napětí . Většinou vystačíme s napětím ploché baterie 4,5 V.
Materiál : - překližka
- 2 přístrojové ždířky
- úhelníčkový , vodič
- zvonkové tlačítko , páčkový spínač
- plochá baterie
Konstrukce :
Obrazek


Z překližky vyřízneme obdelník 10 x 13cm , vyvrtáme otvory pro ždířky , páčkový přepínač , a zvonkové tlačítko. Po stranách přibijeme la´tky , na horním rohu , na horní plochu můžeme přilepit nízké laťkové ohrazení ploché baterie .
Přišroubujeme všechny součástky a propojíme je kousky vodičů podle schématů . U spínače oznažíme polohy Zapnuto a Vypnuto . Na vývody baterie nasuneme kontakty s vodiči ( jsou k dostání v modelářských prodejnách ) , baterii upevníme k základní desce provlečenými gumovými pásky . U zdířek označíme kladný a záporný pól . Hotový zdroj vyzkoušíme tak , že kněmu připojíme malou žárovku a nejprve ověříme správnou funkci spínače .
Obrazek

Pak přepneme spínač do polohy Vypnuto a vyzkoušíme funkci tlačítka - jeho stiskem se žárovka rozsvítí . Podle potřeby můžeme zdroj používat trvale ( ovládáme páčkovým spínačem ) , nebo v přerušovaném provozu ( při nácviku morseovky používáme tlačítko jako telegrafní klíč. )
Poznámky :
Plochá baterie je tvořena třemi sériově zapojenými galvanickými články , napětí čerstvé baterie je kolem 4,5 V . Připojením žárovky do motorku nebo jiného spotřebiče dodává baterie do obvodu elektrickou energii , přitom se postupně vybíjí a napětí klesá . Z tohoto zdroje bychom měli odebírat příliš velký proud ( nad 500mA ) , pro větší odběr jsou jsou vhodnější akumulátory nebo síťové zdroje .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama