Pán prstenů návrat krále

28. března 2012 v 21:14 |  Spisovatelé a jejich díla
Tolkien John Ronald Reuel
Toto je třetí část Pána prstenů. Je rozložena na třetí a čtvrtou knihu. Druhá část líčila činy Družiny Prstenu po rozbití Společenstva. Tato třetí a poslední část bude vyprávět o střetnutí Gandalfovy a Sauronovy strategie až po konečnou katastrofu a konec Velké tmy.

Třetí kniha vyprávěla o Boromirově pokání, smrti a jeho pohřbu v člunu svěřeném Rauroským vodopádům, o zajetí Smělmíra a Peregrina krutými skřetíma vojáky a o jejich pronásledování Aragornem, Legolasem a Gimlim. Potom se objevili Rohanští jezdci. Oddíl jezdců vedený maršálem Éomerem obklíčil skřety na kraji lesa Fangornu a pobil je, ale hobiti unikli do lesa a tam se setkali s entem Stromovousem, tajným pánem Fangornu. V jeho společnosti byli svědkem procitnutí hněvu pastýřů stromů a jejich pochodu na Železný pas. Mezi tím se Aragorn a jeho druhové setkali s Éomerem, vracejícím se z bitvy. Dostali od něho koně a jeli k lesu. Při marném pátrání po hobitech se tam opět setkali s Gandalfem, který se vrátil ze smrti jako Bílý jezdec. Jeli s ním přes Rohan do síní Théodena, krále Marky, kde Gandalf uzdravil zestárlého krále a osvobodil ho z kouzel zlého rádce Červivce. Potom jeli s králem a jeho vojskem proti armádě Železného pasu a dobyli nad ní zoufalé vítězství u Hlásky. Gandalf je pak odvedl k Železnému pasu, kde našli velkou pevnost rozbořenou pastýři stromů a Sarumana s Červivcem obklíčené v nedobytném Orthanku. V rozmluvě přede dveřmi Sarumana odmítl litovat a Gandalf jej sesadil a zlomil jeho hůl. Ponechal ho pod dohledem entů. Červivec mrštil z vysokého okna po Gandalfovi kamenem, ale ten jej nezasáhl a byl sebrán Peregrinem. Ukázalo se, že je to jeden ze zbylých palantýrů, Vidoucích kamenů z Númenoru. Později v noci podlehl Peregrin lákadlu Kamene, ukradl jej a podíval se do něho. Tak se odhalil Sauronovi.
Kniha končila příletem nazgula nad Rohanské pláně. Byl to prstenový přízrak na létajícím oři, předzvěst brzké války. Gandalf odevzdal palantýr Aragornovi, vzal peregrina a odjel s ním do Minas Tirith.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama